فرآیند تولید قلم مو هنری

قلم مو، از قدیم تا به الان مهم‌ترین ابزارها برای رسم آثار هنری و نقاشی بوده ‌است. در حال‌ حاضر نیز انواع بسیار مختلفی از قلم موها تولید می‌شود و برای خلق آثار هنری به کار می‌رود. اما شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چگونه یک قلم ‌مو ساخته می‌شود. در این مقاله به بررسی روش ساخت قلم به صورت صنعتی می پردازیم.

الیاف قلم مو

 بخش مهم و اصلی قلم مو قسمت الیاف آن‌ است که از الیاف طبیعی مانند موی حیوانات یا الیاف مصنوعی ساخته می ‌شود. موی سمور، خوک، خرگوش، بز و حتی گربه برای تولید الیاف قلم مو مورد استفاده قرار می گیرند.

در کشور ما ظریف ترین و باکیفیت ترین قلم موها از موی پشت گربه بهاره ساخته می شوند. ظرافت این قلم موها بسیار زیاد است و آثار ایجاد شده از آن ها، بسیار زیبا هستند.

با استفاده از قلم می توان از موادی مانند رنگ روغن، گواش، رنگ آکریلیک، آبرنگ و… برای رسم آثار هنری استفاده کرد. انواع خطوط و لکه ها با استفاده از قلم موهای مختلف با سایزهای متفاوت رسم می شوند.

مراحل تولید قلم مو

گام‌ های اولیه ساخت قلم‌ مو را معمولاً با ساخت سر آن‌ شروع می‌کنند. برای ساخت سر قلم ‌موی یکدست از الیاف طبیعی مانند موی سمور یا گربه یا الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.

موها صاف و دسته می‌ شوند و سپس به یک لوله فلزی  به نام فرول وارد می‌ شوند.

فرول از برنج آبکاری شده، نیکل یا پلاستیک یا سیم ساخته می‌ شود. سازنده قلم مو توجه می‌ کند تا موها به‌ خوبی در فرول قرار گرفته باشند، در صورتی‌که کم باشد مقداری از موها را از فرول جدا می‌کند و درصورتی‌که خیلی شل باشد مقدار موی بیشتری را به آن اضافه می‌کند.

قلم مو‌ها با شکل‌ های مختلف به میزان کشش‌ های مختلفی نیاز دارند. قلم‌ مو ساز قالب مناسب با فرم هر قلم‌ مو را انتخاب می ‌کند و موها را تا آخر در حفره قالب قرار می‌دهد. در کنار این کار ریشه موها را با یک تکه نخ به ‌هم می‌بندد و سپس آن‌ ها را از قالب خارج می‌کند، دوباره موها را داخل فرول قرار می‌دهد و نخ را قیچی می‌کند.

بعد موها را داخل محلول آب و نشاسته فرو می‌کنند و روی یک حوله می‌ مالند تا محلول به تمام بخش ‌های مختلف الیاف منتقل شود. نشاسته باعث می‌شود تا موها فرم دائمی خود را بگیرند با چرخاندن سر قلم‌ مو بر روی حوله فرم خاصی به آن می ‌دهند. سپس با دست‌ ها موها را حالت می‌دهند. حدود ۲۴ ساعت یا ۱ شب زمان می ‌برد تا قلم‌مو خشک شود تا فرم قلم ‌مو ثابت بماند.

حالا نوبت ساختن دسته قلم‌ مو است. دسته قلم‌ مو را از معمولاً از چوب می‌سازند که در چند مرحله رنگ‌ آمیزی می‌شود و پس ‌از خشک شدن رنگ، به وسیله یک دستگاه آرم شرکت مورد نظر بر روی آن چاپ می‌شود.

سپس فرول یا غلاف قلم‌ مو به وسیله چسب به دسته چسبنده می‌ شود و پس‌ از این‌ که کمی چسب نرم شد، فرول در دستگاه پرس قرار می گیرد تا فرول و دسته به ‌هم پرس ‌شوند.

این قلم موها برای انواع طراحی‌ ها و نقاشی بکار می ‌روند. در کشور با خلاقیت بسیار زیادی از موی گربه، قلم‌ مو های بسیار با کیفیتی ساخته می شوند.

برند دالی دارای مجوز رسمی از وزارت صنایع است که انواع متنوعی از قلم‌ مو های هنری را با کیفیت بالا تولید کرده و در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد.

شما می‌توانید انواع قلم گرد آبی، انواع قلم گرد مشکی، انواع قلم‌ موی اینچی، انواع قلم‌ موی سرکج، قلم‌ موی زبان گربه ‌ای و تخت را با کیفیت‌ های بسیار بالا از دالی خریداری نمایید.

درباره‌ی نویسنده سایت قلم مو دالی

همچنین ببینید

انواع قلم موی هنری با سایزهای مختلف

انواع قلم موی هنری با سایزهای مختلف

قلم موهای هنری تنوع زیادی دارند و به روش های مختلفی دسته بندی می شوند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.